Content

POLECAM:

POLECAM:
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> www.motherlove.pl <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
piątek, 21 lutego 2014

Sen? Nie tym razem...

A było tak pięknie... I co? Antosia około miesiąc temu zaczęła budzić się w nocy co 1-1,5h, a przecież do tej pory spała słodko jak susełek, z jedną pobudką na karmienie. Tak często nie budziła się nawet w pierwszych dniach czy tygodniach życia! Funkcjonowanie w dzień po takiej nocce to po prostu koszmar... W ogóle miałam wrażenie, że ma jakieś złe sny, bo zdarzało się,czy że płakała przez sen (i po chwili sama się uspokajała, albo wystarczyło utulić, pobujać), ale energicznie ruszała główką z jeden strony na drugą. Dodatkowo w tym czasie stwierdziła też, że nie lubi już przewijania, co zdecydowanie nie jest w Jej stylu... Przecież to była taka frajda! Nie wspomnę już o ubieraniu się, za którym w sumie nigdy nie przepadała, ale teraz wręcz prawie zawsze płakusia jak trzeba włożyć rękawki.
Co ciekawe zaczęła się też bać niektórych obcych osób, a dotychczas się to nie zdarzało...


Gdzie upatrywać przyczyn tego stanu?

Może idą kolejne zęby? Antosia zaczęła znów mocniej się ślinić, wydawać głosy pierdząco-jadącej motorynki i łapie się za uszko. Poprzednio, gdy szły dolne jedynki objawy były podobne. Zakupiliśmy w razie czego Camilię, Dentinox też jest w pogotowiu.

A może to kolejny skok rozwojowy? W ok. 23 tygodniu życia niemowlęcia faktycznie ma miejsce skok i trwa ok 4 tygodnie. Czym się on objawia? Dziecko zaczyna rozumieć różne relacje, zależności. Zaczyna zdawać sobie sprawę z odległości między przedmiotami, a także między ludźmi. I to by się też zgadzało - ewidentnie Antosia zaczęła zauważać odległość między Nią a nami, rodzicami, co niejednokrotnie jest dla Niej przerażające, wręcz płacze, bo chce do mamy! To by mogło wskazywać na tzw. lęk separacyjny, który właśnie u maluszków w tym wieku się pojawia.

Pocieszające jest, że po tym skoku rozwojowym dziecko nabywa takich oto nowych umiejętności (źródło: osesek.pl):
  • Siada samo (choć raczej SIEDZI SAMO, dziecko siada samodzielnie, dopiero gdy ma ok. 7-8 miesięcy)
  • Chwyta małe przedmioty za pomocą palca wskazującego i kciuka
  • Umie uderzać dwoma przedmiotami o siebie trzymając je w oby dłoniach
  • Wyjmuje zabawki ze skrzynki i wkłada je do skrzynki
  • Przenosi wzrok z jednego obrazka na drugi w książce z obrazkami
  • Obserwuje ruchy osoby, która się dziwnie zachowuje
  • Patrzy uważnie na szczegóły np. na metkę przyszytą do misia
  • Naśladuje machanie raczka na pożegnanie
  • Protestuje, gdy mama czy tata wychodzi.
Zaprzyjaźniona mama podpowiedziała, że może Żabka tak często się budzi, bo nie najada się moim mlekiem. Zasugerowała, aby wprowadzić mleko modyfikowane zmieszane z bezmleczną kaszką ryżową  (ponoć rewelacyjne są kaszki ekologiczne Holle) przed pójściem spać. Także wprowadziliśmy taki oto dodatkowy posiłek (o tym jak wprowadzić mleko modyfikowane do diety maluszka karmionego piersią już wkrótce nowy post ;)).

Wygląda na to, że u nas nałożyły się wszystkie powyższe przyczyny...
Na szczęście od 2 nocy Antosia budzi się znacznie rzadziej. 
Zobaczymy co będzie dalej.

Dołącz do Misji miłości na facebooku, a będziesz na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu oraz konkursami, 
a każdego dnia dostarczymy Ci porcję inspiracji, humoru i ciekawostek nt. ciąży, niemowląt, czy rodzicielstwa. 
Wystarczy, że klikniesz poniżej "Lubię to!"

5 komentarze:

Wiolka4444 says:
at: 24 lutego 2014 13:35 pisze...

Życzę dużo snu :)

kasi0rka says:
at: 24 lutego 2014 16:17 pisze...

Wiolu, bardzo dziękuję! :) W weekend wyszły Antosi kolejne ząbki - 2 górne jedynki na raz! Od tej pory budzi się tylko 2 razy w nocy, także i z moim snem jest znacznie lepiej :)

Unknown says:
at: 3 marca 2014 09:36 pisze...

U mnie podobnie. Ostatnio też miałam dwie takie noce, że co godzinę czy półtora mi się budziła. W dzień się człowiek potem czuje jak po nieprzespanej nocy sylwestrowej. Moja mała jeszcze nie ma ani jednego ząbka ( jest dokładnie w wieku Antosi). Myślę, że chodzi tu właśnie o ten lęk separacyjny..co świadczy o rozwoju dziecka, ale jest trudnym okresem dla rodziców. A jeśli chodzi o karmienie to tak, trzeba już dawać kaszkę przed snem, bo cycuś to znacznie za mało. Moja mała po nakarmieniu jej cycusiem wypija jeszcze 150 ml kaszki z mlekiem modyfikowanym...

kasi0rka says:
at: 4 marca 2014 17:58 pisze...

Wygląda na to, że brak czy też niedobór snu wpisany jest w rolę matki. No nic, pozostaje nam w takim razie czekać, aż nasze szkraby zaczną przesypiać całe noce :) Ależ będzie cudownie!!! :):):)

patrycja says:
at: 23 listopada 2018 13:23 pisze...

Oj tak, matka to jednak kobieta na pełen etat. Sen w życiu każdego człowieka, małego, dorosłego jest ważny, dlatego niech nasze szkraby szybko rosną i przesypiają całe noce ;)

Prześlij komentarz

Ostatnie komentarze

Szukaj na tym blogu

Obserwatorzy

Wyświetlenia

Follow me on Bloglovin'

Follow on Bloglovin

Tu jesteśmyzBLOGowani.pl